İZMİR'DE VATANDAŞIN VERGİ KAÇAĞI İHBARI AZALDI     

 

 

08 Kasım 2006

 

İZMİR'DE VATANDAŞIN VERGİ KAÇAĞI İHBARI AZALDI -189 ALO MALİYE'YE GEÇEN YILIN 9 AYINDA 6 BİN 201 BAŞVURU YAPILIRKEN, BU YIL AYNI DÖNEMDE BAŞVURULAR 5 BİN 525'DE KALDI -İZMİR VERGİ DAİRESİ BAŞKANI BULUT: -''BİR KAÇ YÜZ KİŞİYLE TÜM İZMİR'DEKİ İŞ YERLERİNİ DENETLEME ŞANSIMIZ YOK, NE KADAR ŞİKAYET GELİRSE, O KADAR BAŞARILI OLURUZ''

İZMİR (A.A) - İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Bulut, İzmir'de vergi gelirlerinin hızla artmasına rağmen, vatandaştan gelen vergi kayıp ve kaçağı ihbarının azaldığını söyledi.
     AA muhabirine açıklamalarda bulunan Bulut, yılın 9 aylık bölümünde geçen yılın aynı dönemine göre İzmir'den tahsil edilen vergilerde tüm vergi türlerinde önemli artışlar görüldüğüne dikkati çekti.
     2005 yılında beyan edilen vergilerde yüzde 27 artış olduğunu, 2006 yılının ilk 9 ayında da vergi tahsilatında yüzde 43'lük artış sağlandığını dile getiren Bulut, bunda İzmir'in ekonomik canlılığı, yapılan denetimlerin başarısı ve vergi bilincinin etkili olduğunu ifade etti.
     Vatandaşların vergilerini verme konusunda geçmişe göre daha bilinçli davrandığının görüldüğünü aktaran Bulut, öte yandan vergi kayıp ve kaçaklarına karşı yapılan mücadelede İzmirliler'den yeterli desteği göremediklerini kaydetti.
     189 Alo Maliye hattına geçen yıl Ocak-Eylül döneminde 6 bin 201 ihbar geldiğini, bu ihbarlar sonucu 825 bin 464 YTL ceza kesildiğini söyleyen Bulut, 2006 yılında gelen ihbar sayısının 5 bin 525'de kaldığını ve ceza miktarının da 683 bin 860 YTL olduğunu belirtti.
     Vergi Dairesi olarak denetim anlayışını değiştirdiklerini, artık defter, dosya üzerinden değil somut bilgi üzerinden denetim yaptıklarını kaydeden Bulut, ''Bir kaç yüz kişiyle tüm İzmir'de binlerce iş yerini denetleme şansımız yok. Bize vatandaşın işbirliği ve katılımı gerekiyor'' dedi.
     Vergi kayıp ve kaçağı olduğu görülen, fiş, fatura verilmeyen her noktada vatandaşların kendilerini bilgilendirmesini beklediklerini ifade eden Bulut, ''Bu geldiği zaman somut bir olay üzerinde denetleme yapmak çok daha kolay. Bize ne kadar somut bir şikayet gelirse o kadar başarılı olacağız'' diye konuştu.
     Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Bu ülke hepimizin ve sadece ödenen vergilerle dönüyor. Vergisini ödemeyen her insan bizim hakkımızı da çalıyor, onu ihbar etmemek onu desteklemek anlamına geliyor. Vergi kaçıranın (sadece denetmen değil milyonların gözü kulağı üzerimde) diye düşünmesi gerekiyor. Her vatandaşın kendini bir nefer gibi hissetmesi lazım. İhbar kötü bir şey değil tam tersine vatan sevgisinin bir göstergesidir.''
    
     -VERGİ İHBAR BÜROLARI İÇİN İZİN ALAMADIK-
    
     Bulut, vatandaşları vergiler konusunda bilgilendirmek ve gelen ihbarları anında değerlendirmek amacıyla hazırladıkları bir projeyi ise belediyeden izin alınamaması nedeniyle rafa kaldırdıklarını söyledi.
     İzmir'de alışverişin yoğun olduğu Kemeraltı, Karşıyaka Çarşı, Alsancak gibi semtlerde polis noktalarına benzeyen bir yapıda taşınabilir bürolar kurmayı planladıklarını aktaran Bulut, ''Vergi ihbar büroları için Büyükşehir Belediyesi'nden izin istedik. Ancak olumlu bir cevap gelmedi. Onlar da şehir estetiği açısından uygun olmayacağını düşünmüş olabilirler'' diye konuştu.
    
     -KONUT KREDİLERİ TAKİPTE-
    
     Değişen denetim anlayışı kapsamında konut kredileri ve düğünleri takibe aldıklarını da ifade eden Bulut, konut kredisi kullanan 10 bine yakın vatandaştan aldıkları konutun fiyatıyla ilgili bilgi alacaklarını, bunu satıcıların beyanlarıyla karşılaştırarak vergi kaybını denetleyeceklerini bildirdi. Eylül ayına kadar 1600 kişiyle görüştüklerini dile getiren Bulut, oluşacak veri tabanının tüm emlak vergisi denetimleri için kullanılabileceğini kaydetti.
     Bulut, 2007 yılında sektörlerden gelen bilgilere göre farklı denetim uygulamalarına devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

 

 

Bu Haberimizin Tüm Hakları AA.'ya aittir. Hiç bir şekilde iktibas edilemez.

© www.alomaliye.com

 

Her Hakkı Mahfuzdur. İzinsiz Yayımlanamaz