Antalya 17. Yiyecek ve İçecek İhtisas Fuarı Açıldı (10.02.10 - 14:10)

ANTALYA 17. YİYECEK VE İÇECEK İHTİSAS FUARI AÇILDI


ANTALYA (A.A) - 17'nci uluslararası Yiyecek ve İçecek İhtisas Fuarı Antalya'da açıldı.
     Fuarın açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, fuarın, alanında Türkiye'nin en büyük ve en iddialı fuarı olduğunu vurguladı ve bu fuarın bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.
     Çalık, fuara Türkiye ve dış ülkelerden 400 dolayında firmanın katıldığını ve gıda sektöründe profesyonel olarak çalışan 40 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiğini anlattı. Fuarın son iki yıldan bu yana uluslararası özelliğinin daha çok öne çıktığını anlatarak, ''Bir organizasyonun 16 yıl sürmesi büyük başarıdır. Bu fuar Türkiye'nin 2010'lu yıllarına damgasını vuracaktır'' dedi.
     AK Parti Adana Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi de, tarım ve gıda konularının birbirlerinden farklı düşünülemeyeceğini belirterek, Türkiye'yi, coğrafi konumu ve doğal koşullarının önemli bir tarım ülkesi konumuna getirdiğini söyledi. Hükümetin bu anlayışla tarım politikalarına ve gıda güvenliğine büyük önem verdiğini ifade eden Kirişçi, tarıma önemli yatırımlar yapıldığını, ilk kez sigorta sisteminin bu alana sokulduğunu, yapılan yatırımlarla tarımdaki mal varlığı değerinin 63 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.
     Tarımda hasat sırasında yaklaşık dörtte bir ürünün pazara gelmeden kaybolduğunu belirten Kirişçi, çıkarılacak hal yasasıyla bunun önüne geçileceğini vurguladı.
     Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, gıda sektörünün dünya çapındaki gelişimi ve önemine işaret ederek, bu sektörün dünyada 4 trilyon dolarlık üretime denk geldiğini anlattı. ''Ülkemizde 11 milyar dolar ihracat yapan bir sektörün önemini anlatmaya gerek yok'' diyen Budak ancak Türkiye'nin 90'lı yıllardan bu yana tarımda gerekli politikaları yürürlüğe koymada biraz geç kaldığını savundu.
     Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) tarafından Antalya Expo Fuar merkezinde düzenlenen fuarın açılışına Antalya Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar ile TBMM Başkan vekillerinden Nevzat Pakdil, bazı milletvekilleri ve Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği ve Yiyecek İçecek Yöneticileri Derneği (YİYDER) Başkanı Aydın Özdemir de katıldı.
     Fuar 13 Şubata kadar açık kalacak.


 

 

 

© www.alomaliye.com

 

 

 

 

 

 

 

...............................

:. Alohaber, Anında Haber

:. Kurumlar Vergisi Prog.

:. iş Kanunu Programı

...............................