Azerbeycan ile Akü Fabrikası Anlaşması İmzalandı (05.06.10 - 13:59)

AZERBAYCAN İLE AKÜ FABRİKASI ANLAŞMASI İMZALANDI -YİĞİT AKÜ GENEL MÜDÜRÜ BÜYÜKKALENDER: ''ORTADOĞU ÜLKELERİ VE TÜRKMENİSTAN PAZARI YOĞUN İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKELER ARASINDA YER ALIYOR. AZERBAYCAN'DA KURULAN FABRİKA İLE BU PAZARDAKİ SATIŞLAR ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTACAK''


ANKARA (A.A) - Yiğit Akü, Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı ile akü fabrikası anlaşması imzaladı.
     Yiğit Akü'den yapılan yazılı açıklamaya göre, İran'dan sonra yurt dışında ikinci fabrikanın da yönetimini üstlenen anlaşmaya imza atan şirket, Ortadoğu ve Avrupa pazarından sonra Kafkaslarda da söz sahibi olmayı hedefliyor.
     Azerbaycan Devleti tarafından Savunma Bakanlığı bünyesinde ve Bakü'de kurulan fabrika, bu ay seri üretime geçecek. Kafkasya pazarına yönelik üretim ve satış yapması beklenen fabrikanın tüm bilgi teknolojisi yatırımı Yiğit Akü tarafından üstlenildi.
     Yiğit Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, şirketin 2009'da İran Tebriz'de yıllık 500 bin üretim kapasitesiyle kurulan fabrikasıyla İran pazarının en önemli markası konumuna geldiğine dikkati çekerek, bu ülkedeki Kia, Saipa, Khodro ve Hyundai otomobillerinin akü tedarikçisi olduklarını bildirdi.
     Yiğit Akü'nün yurt dışına Platin, Mac Power ve Helden markalarıyla ihracat yaptığını ifade eden Büyükkalender, dünyaca ünlü otomobil firmalarının tedarikçisi konumunda olduklarını, Renault'un Fransa, İspanya ve Fas'ta ürettiği otomobillere Yiğit Akü'nün takıldığını kaydetti.
     Suriye'ye ilk giren Türk markası olduklarını da belirten Büyükkalender, Ortadoğu ülkeleri ve Türkmenistan pazarının yoğun ihracat yapılan ülkeler arasında yer aldığını, Azerbaycan'da kurulan fabrika ile bu pazardaki satışların önemli ölçüde artacağını vurguladı.
    
     -YURT DIŞI YATIRIMLARIYLA DİKKATİ ÇEKİYOR-
    
     Şirketin 2006 yılında İtalya'da Scaini fabrikasının alımı ve Almanya, Fransa, Brezilya ve Ukrayna'daki ofis yatırımlarının yanı sıra İran ve Azerbaycan fabrikalarının açılmasını yurt dışı yatırımları açısından dönüm noktası kabul ettiklerini ifade eden Büyükkalender, ''Mısır-İskenderiye'de üretim işbirliği sözleşmesi yaptığımız bir başka fabrika ile Yiğit Akü'nün global oyuncu kimliği perçinleniyor'' dedi.
     Büyükkalender, net satışlarının yüzde 55'ini ihraç eden ve NATO'ya bağlı ülkelerin askeri tedariğini, dünyada az sayıda yapan firmalar arasında yer alan şirketin, Fransa Silahlı Kuvvetleri, Cezayir Silahlı Kuvvetleri ve Irak'a özel, akü sattıklarını belirtti.
     Türkiye ve Avrupa'nın ilk ve tek akıllı aküsünü ürettiklerini ifade eden Büyükkalender, bu akü sayesinde bir süredir başka ülkelerden alım yapan Almanya, Romanya ve Bosna pazarlarında tekrar çalışılmaya başlandığını, üretim aşamasında oldukları yeni inovatif ürünlerin şirketi dünyada önemli bir yere taşıyacağını kaydetti.


 

 

 

© www.alomaliye.com

 

 

 

 

 

 

 

...............................

:. Alohaber, Anında Haber

:. Kurumlar Vergisi Prog.

:. iş Kanunu Programı

...............................