T.C. ZİRAAT BANKASI

TASARRUF TEŞVİK KESİNTİLERİ HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

 

q       Tasarruf Teşvik Kesintisi Kimlerden Yapıldı ?

q       Tasarruf Teşvik Kesintisi Hangi Yıl Ve Ayda Başladı Kesintiler Ne Zaman Durduruldu?

q       T.T. Hesabımdan Alacağım Olup Olmadığını Nasıl Ve Nereden Öğrenebilirim?

q       T.T. Numaramı  Ad-Soyad Bilgisi İle Öğrenebilirmiyim, Ad-Soyad Bilgisi İle T.T. Ödemelerinden Yararlanabilirmiyim?

q       Adıma Kayıtlı Birden Fazla  Tth Numaram Var Ne Yapmalıyım?

q       Geçmiş Yıllarda Çalıştığım İşyerleri Kapalı Ne Yapabilirim?

q       Anapara Tutarımda Eksiklik Var Düzeltilmesi İçin Ne Yapabilirim?

q       Bankadaki  Anaparamı Ve Nema Taksitlerini Nasıl Alabilirim?

q       Nema Taksitleri Hangi Aylarda Ödenecektir?

q       Emekliyim T.T. Tutarlarımının Tamamını Nasıl Alabilirim?.

q       Resen Emekli Edildim  T.T. Tutarlarımı Toplu Olarak Nasıl Alabilirim?

q       İstifa Ettim Toplu Paramı Alabilirmiyim.?

q       Hesabım Blokeli  Açıklayıcı Bilgi Nereden Alabilirim?

q       Hesabım Hacizli Açıklayıcı Bilgiyi Nereden Alabilirim ?

q       Benim Hesap Numaram Karşısında Benim İsmim Çıkmıyor?

q       Soyadı Değişikliğinden Dolayı T.T. Ödemelerinden Yaralanamıyorum, Ne Yapmalıyım ?

q       T.T. Ödemelerimi Fazla Aldım Ne Şekilde İade Edebilirim?

q       Hesabımdaki Tutarın Bir Başka Şahsa Ödendiğini Öğrendim Ne Yapmalıyım?

q       Şahıs Katkımı Kendi İsteğimle Alarak Sistemden Ayrılmıştım, Şu An İçin Herhangi Bir Hak Yada Alacağım Varmı?

q       İşyerim Geçmiş Yıllarda T.T. Kesinti Ve Katkı Tutarlarını Yatırmamış Şu An Yatırmak İstiyor Ne Yapılabilir?

q       Emekli Olup Anaparamı Ve Nemamı Aldım. Ancak Eksik Kayıtlarımı İşverenim Yeni Tamamladı Şimdi Ek Anapara Ve Nemamı Nasıl Alacağım?

q       Şubeleriniz Aracılığı İle Size Ulaşmam Halinde Ne Tür Bilgiler Alabilirim?

q       Şubeleriniz T.T. Hesapları İle İlgili Hangi İşlemleri Yapmaktadır?

 

Tasarruf Teşvik Kesintisi Kimlerden Yapıldı ?

3417 Sayılı Çalışanların Tasarrufa Teşvik Edilmesi Ve Bu Tasarrufların Değerlendirilmesine Dair Kanun Kapsamına Giren Ve 10’dan Fazla Personel Çalıştıran Kurum/İşyerlerinde Çalışmış Olan Kişilerden T.T. Kesintisi Yapılmıştır.

 

Tasarruf Teşvik Kesintisi Hangi Yıl Ve Ayda Başladı Kesintiler Ne Zaman Durduruldu?

3417 Sayılı Çalışanların Tasarrufa Teşvik Edilmesi Ve Bu Tasarrufların Değerlendirilmesine Dair Kanun 01/04/1988 Tarihinden İtibaren Yürürlüğe Girmiş Olup, T.T. Kesintileri Bu Tarihten İtibaren Başlamış, Uygulama Mayıs 2000  Tarihinde  Sona Ermiştir.

 

T.T. Hesabımdan Alacağım Olup Olmadığını Nasıl Ve Nereden Öğrenebilirim?

Tasarrufu Teşvik Hesabınızda Kesinti Olup Olmadığını Öncelikle İşyerinizin Muhasebe Kayıtlarından Öğrenebilirsiniz. Öğrenemediğiniz Takdirde  Tasarrufu Teşvik Personel Hesap Numaranızla Herhangi Bir Şubemize Müracaat Ederek Öğrenmeniz Mümkündür.

 

T.T. Numaramı  Ad-Soyad Bilgisi İle Öğrenebilirmiyim, Ad-Soyad Bilgisi İle T.T. Ödemelerinden Yararlanabilirmiyim?

Ad, Soyad Bilgisi İle Şubelerimizde T.T. Hesapları İle İlgili Bir İşlem Yapılamamaktadır. T.T. Personel Hesap Numarası Öğrenilebilmesi İçin Tüm Nüfus Bilgilerinin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü Merkez Muhasebe Daire Başkanlığı’na Bildirilmesi Gerekmektedir. Şubelerimizce T.T. Hesapları İle İlgili Olarak T.T. Personel Hesap Numarasının, T.C. Vatandaşlık Numarası Ve Kimlik İbrazı İle İşlem Yapılabilmektedir.

 

Adıma Kayıtlı Birden Fazla  Tth Numaram Var Ne Yapmalıyım?

Nüfus Bilgilerinizi İhtiva Eden  Kimlik Fotokopisi Ve T.T. Personel Hesap Numaralarınızı Belirtir Açıklayıcı Bir Dilekçeyle Bankamızın Her Hangi Bir Şubesine Veya T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü Merkez Muhasebe Daire Başkanlığı Tasarrufu Teşvik Servisine Başvurabilirsiniz.

 

Geçmiş Yıllarda Çalıştığım İşyerleri Kapalı Ne Yapabilirim?

Bu Durumdaki Hak Sahiplerine İşyerlerince Bildirilen Ve Bankamız Kayıtlarına İntikal Eden Tutarlar Üzerinden Ödeme Yapılacaktır.

 

Anapara Tutarımda Eksiklik Var Düzeltilmesi İçin Ne Yapabilirim?

İlgili Kanun Gereği Bankamız Kayıtları Esas Alınarak Ödenen Anapara Tutarı İle T.T. Kesintisi Yapan İşyeri Kayıtlarınızın Karşılaştırılması Ve Eksik Dönemlere İlişkin Kesinti Ve Katkı Tutarlarının İşyerinizce Belgelenerek (Kesinti Ve Katkı Tutarlarının Yatırıldığını Gösterir Ödeme Dekontları İle Birlikte) Bankamıza Gönderilmesi Gerekmektedir.

           

Bankadaki  Anaparamı Ve Nema Taksitlerini Nasıl Alabilirim?

4853 Sayılı Kanun Çerçevesinde Hak Sahibi İstediği Taktirde İşyeri Vasıtasıyla Toplu Ödeme İle Anapara/Nema Taksit Ödemelerini Alabileceği Gibi, Bireysel Olarak Bankamızın Herhangi Bir Şubesine T.T. Personel Hesap Numarasını, T.C. Vatandaşlık Numarasını Ve Geçerli Bir Kimlik İbraz Ederek T.T. Ödemelerinden Yararlanabilmektedir.

 

Nema Taksitleri Hangi Aylarda Ödenecektir?

4853 Sayılı Kanun 6. Maddesine Göre Nema Taksit Tutarları 2004 Yılında  Mart,Haziran,Eylül Ve Aralık Aylarında Olmak Üzere  Dört Taksit, 2005 Yılında Mart, Haziran, Eylül Ve Aralık Aylarında Olmak Üzere Dört Taksit, 2006 Yılında Mart Ve Hazıran Aylarında İki Taksit Olarak Toplam On Taksitte Ödenecektir. (Söz Konusu Kanun Hükümlerine Göre İlgili Bakan Ödemeleri Bir Ay Öne Veya İleriye Almaya Yetkilidir)

 

Emekliyim T.T. Tutarlarımının Tamamını Nasıl Alabilirim?.

4853 Sayılı Kanunun Yürürlüğe Girdiği Tarihten İtibaren (29/04/2004) Yapılacak Emekli Ödemeleri Başvurularında; Haksahibinin Bankamızın Herhangi Bir Şubesine;

. 

Resen Emekli Edildim  T.T. Tutarlarımı Toplu Olarak Nasıl Alabilirim?

Emekliye Sevk Edildiği Halde Hizmet Yetersizliğinden Emekli Aylığı Bağlanamayan Kişilerin,Kendilerine Emekli Aylığı Bağlanamadığını  Ve Toptan Ödemenin Yapıldığını Belirtir Belgeyi T.C. Emekli Sandığından Alarak, Kimlik Belgesi (Nufus Cüzdanı,Ehliyet Pasaport) Aslı Ve Fotokopisi ,T.C Kimlik Numarası,Tasarrufu Teşvik Personel Hesap Numarası Ve”Tasarrufu Teşvik Hesapları Emekli Başvuru Formu” İle Birlikte  Herhangi Bir Şubemize Müracaat Etmeleri Halinde Gerekli İncelemeden Sonra Müracaat Yaptıkları Şubeden Kendilerine Ödeme Yapılacaktır.

 

İstifa Ettim Toplu Paramı Alabilirmiyim.?

İlgili Kanun Gereğince Emekli Olan Haksahipleri İle Vefat Eden Haksahiplerinin Kanuni Mirasçılarına Anapara Ve Nema Tutarları Toplu Olarak Ödenebilmekte Olup, Bunun Dışında Toplu Ödeme Söz Konusu Değildir.

 

Hesabım Blokeli  Açıklayıcı Bilgi Nereden Alabilirim?

Hesabınıza Bloke Konulan Şubemizden Gerekli Açıklama Yapılacaktır.

 

Hesabım Hacizli Açıklayıcı Bilgiyi Nereden Alabilirim ?

T.C.Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü-Merkez Muhasebe Daire Başkanlığı’ndan (0 312 230 34 61/231 75 60,26 93-3096-3091-3097) Bilgi Alınabilir.

 

Benim Hesap Numaram Karşısında Benim İsmim Çıkmıyor?

Hak Sahibinin Hesabının Bir Başkasının Hesabı İle Karıştığını Göstermektedir.Bu Durumda Haksahibinin Tasarrufu Teşvik Üç Aylık Şahıs Bildirim Formlarını Ve Nema Ödeme Formlarını İşyerlerinden Temin Ederek Onaylattıktan Sonra (Aslının Aynıdır), Kimlik Fotokopilerini De Ekleyerek İşyeri/Kurum Yazısı Ekinde Şubelerimiz Aracılığıyla Veya Doğrudan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü Merkez Muhasebe Daire Başkanlığına Göndermeleri Gerekmektedir.

 

Soyadı Değişikliğinden Dolayı T.T. Ödemelerinden Yaralanamıyorum, Ne Yapmalıyım ?

Hesap Sahibinin Bu Durumu Açıklayan Bir Dilekçe Ekinde Soyadı Değişikliğini Gösteren Belgelerini (Evlenme Cüzdanı, Mahkeme Kararı Ve Tüm Nüfus Bilgilerini) T.C.Ziraat Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü Merkez Muhasebe Daire Başkanlığına Göndermesi Yeterli Olacaktır.

 

T.T. Ödemelerimi Fazla Aldım Ne Şekilde İade Edebilirim?

Haksahibi Fazla Almış Olduğu T.T. Anapara/Nema Taksit Tutarını  Bankamızın Herhangi Bir Şubesine T.T. Personel Hesap Numarası İle İade Edebilir. Hak Sahiplerinin 4853 Sayılı Kanun Hükümleri Uyarınca Yapılan Ödemeler Sırasında Bizzat Yaptıkları Araştırma Sonucunda Kendilerine Fazla Ödeme Yapıldığını Tespit Ederek Söz Konusu Tutarı İade Etmeleri Halinde Yasal Faiz/Gecikme Zammı Talep Edilmeyecektir. Aksi Durumda Yasal Faiz/Gecikme Faizi Alınacağı Tabidir.

 

Hesabımdaki Tutarın Bir Başka Şahsa Ödendiğini Öğrendim Ne Yapmalıyım?

Herhangi Bir Kurum Veya İşyeri Tarafından Anapara Veya Nema Taksit Ödemeleri İçin Hazırlanan Toplu Ödeme Talep Listesinde İşyerince Sehven T.T. Personel Hesap Numaranıza Yer Verilmiş Olabilir. Bu Durumda İlgili Kurum/İşyerince Sehven Alınan Anapara/Nema Taksit Tutarınızın Beş İş Günü İçerisinde İlgili Şubemiz Vasıtasıyla T.T. Hesabınıza İade Edilmesini Takiben Ödemeden Yararlanabilrisiniz.

 

Bireysel Ödeme Neticesinde Sehven Hatalı Ödeme Yapılmış İse, Bu Ödemenin Yapıldığı Şubemize Müraacat Etmeniz Gerekmektedir.

 

Şahıs Katkımı Kendi İsteğimle Alarak Sistemden Ayrılmıştım, Şu An İçin Herhangi Bir Hak Yada Alacağım Varmı?

4853 Sayılı Çalışanların Tasarrufa Teşvik Hesabının Tasfiyesi Ve Bu Hesaptan Yapılacak Ödemelere Dair Kanun 29/04/2003 Tarih Ve 25093 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Girmiştir.

Bu Kanunun 2 Nci Maddesinde Mülga 3417 Sayılı Kanun Hükümleri Uyarınca T.C.Ziraat Bankasında Adlarına Tasarrufu Teşvik Hesabı Açılan Ve Bu Kanun Yürürlüğe Girdiği Tarihe Kadar Kendilerine 3417 Sayılı Kanunun 6 Ncı Maddesinin Birinci Ve İptal Edilen Üçüncü Fıkraları Gereği  Ödeme Yapılmamış Hak Sahiplerini Kapsar Denilmektedir.

Buna Göre Şahıs Katkısını Alarak Sistemden Ayıranlara Ödeme Yapılması Mümkün Değildir.

           

İşyerim Geçmiş Yıllarda T.T. Kesinti Ve Katkı Tutarlarını Yatırmamış Şu An Yatırmak İstiyor Ne Yapılabilir?

İşyerlerince Yasal Süresinde Yatırılmayan Emekli Sandığına Tabi Personellerin Tasarruf Teşvik Kesintilerinin Yasal Faizi İle Birlikte Şubelerimize, Ssk’ya Tabi Personellerine Ait Yatırılmayan Tasarruf Teşvik Kesintilerinin İse Ssk Müdürlüğüne Gecikme Zammı İle Yatırılması Gerekmektedir.

 

Emekli Olup Anaparamı Ve Nemamı Aldım. Ancak Eksik Kayıtlarımı İşverenim Yeni Tamamladı Şimdi Ek Anapara Ve Nemamı Nasıl Alacağım?

Hak Sahibinin İlgili Şubemize Başvurarak İkinci Kez  Emekli Başvurusunun Yapılması Durumunda, Bankamız Kayıtlarına İşyerlerince Bildirilen Ve Kayıtlarımıza İntikal Eden Ek Anapara Ve Buna Tekabül Eden Nema Tutarı Ödenebilecektir.

 

Şubeleriniz Aracılığı İle Size Ulaşmam Halinde Ne Tür Bilgiler Alabilirim?

 

Şubeleriniz T.T. Hesapları İle İlgili Hangi İşlemleri Yapmaktadır?