Özgür Biyan Özgeçmiş

Doç. Dr. Özgür Biyan Kimdir?

ozgur-biyan

Özgür Biyan

Bursa’da doğdu. İlk ve orta öğreniminin ardından Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Lisans bölümünü 2001 yılında tamamladı. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Bilim Dalı Yüksek Lisans bölümünü bitirdi. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Bilim Dalında ‘doktora’ bölümüne başladı. 2009 yılı Temmuz ayında bu programı başarı ile bitirerek ‘Maliye Doktoru‘ unvanı aldı.

Özel sektörde muhasebe departmanlarında iş hayatına giriş yaptıktan sonra, kısa bir dönem Gümrük Müşavir Yardımcılığı görevinde bulundu. Daha sonra denetim sektörüne geçti. Beş yıl özel bir denetim firmasında ‘denetçi‘ olarak çalıştı ve ‘vergi hukuku danışmanlığı‘ yaptı. Bazı büyük grup şirketlerin bünyesinde gerçekleşen “transfer fiyatlandırması raporu” yazım çalışmalarında aktif rol aldı.

İnternet sitelerinde editörlük, yazarlık, yöneticilik ve yayın kurulu üyeliği yaptı. Bir dönem mali müşavir adaylarına yönelik staja başlatma kurslarında ‘vergi hukuku’ dersleri verdi.

Ayrıca apartman ve site yönetimlerine, yöneticilere, profesyonel yöneticilik yapan firmalara site yönetimlerinin vergisel konularda nasıl değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin olarak düzenlenen özel eğitim organizasyonlarında seminerler verdi.

2010 yılının başında Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (eski ismi ile Balıkesir Üniversitesi) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümüne “yardımcı doçent” olarak atandı.

2011 Yaz döneminde American University Washington College of Law (Washington D.C.)‘da uluslararası vergi hukuku alanında çalışmalar yapmak üzere “misafir öğretim üyesi” olarak görevlendirildi. Bu üniversitede eğitim faaliyetlerine, seminerlere katıldı ve araştırma faaliyetlerinde bulundu.

2012 Kasım – 2013 Nisan döneminde uluslararası yayınevi Rentrop&Straton Türkiye Ofisi’nde, Editoryal Koordinatör olarak görev yaptı. Editörlüğü esnasında iki internet sitesini koordine etti ve altı farklı basılı yayın (kitap) çalışması projesinde aktif görev aldı.

Halen  Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü öğretim üyeliği görevini icra etmekte ve danışmanlık faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca çeşitli internet sitelerinde  yayın kurulu üyeliği ve bilimsel dergilerde hakem olarak görev yapmaktadır.

Apartman ve Site Yönetimleri İçin Hukuki ve Mali Rehber‘ (5.baskı), Türk Vergi Hukukunda İspat-Delil isimli basılı çalışmaları yanında mesleki dergilerde ve internet sitelerinde ‘Vergi Hukuku‘ konuları ağırlıklı olmak üzere çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Ayrıca Emlak Dünyası Dergisi ve Emlak Pazarı Dergisi’nde kat mülkiyeti, gayrimenkul, apartman ve site yönetimleri ile ilgili köşe yazıları yazmaktadır.

Tüm Makaleleri İçin Tıklayınız

Yrd. Doç. Dr. Özgür Biyan’ın sitemizde yayınlanan makaleleri